Rolety okienne – podstawowe rodzaje i charakterystyka
Rolety okienne – podstawowe rodzaje i charakterystyka. Dom to miejsce, w którym spędzamy większość życia. W nim odpoczywamy, on chroni nas i nasze rodziny, za jego murami czujemy się dobrze. Zależy nam, żeby nasz dom pięknie się prezentował, a przy tym spełniał swoje funkcje bez zastrzeżeń, ale nie jest to zadanie proste.
Wymaga ono fachowej wiedzy i dbałości o każdy szczegół. Jednym z istotnych szczegółów jest dobór odpowiednich rolet okiennych. Właściwy poziom oświetlenia i estetyczny wygląd okien potrafi podnieść komfort, a co za tym idzie, samopoczucie w domu o poziom wyżej. Wybór rolet jest spory i warto wiedzieć czym się np. różnią rolety rzymskie od rolet plisowanych, i jakie będą najlepiej pasować do naszego wnętrza.
Rolety okienne klasyczne – zwijane
To jeden z najczęściej spotykanych w polskich domach rozwiązań. Rolety zwijane utrzymywane wykonane są z materiału nakręconego na rolkę przy pomocy łańcuszka lub sznurka. Mocuje się je nad oknem na ścianie albo w górnej części futryny Jest to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujemy zasłonić całe okno o nietypowych kształtach. Oferują one duże możliwości aranżacyjne. Wybór materiałów i sposób ich marszczenia jest praktycznie nieograniczony. Najbardziej efektowne są rolety austriackie, jeśli zależy nam na efektownym wykończeniu stylowego wnętrza, to warto zainteresować się tym rodzajem. Wygodnym rozwiązaniem są tzw. minirolety. Montuje się je na ramie okiennej pojedynczej szyby, dzięki czemu nie przeszkadzają one w swobodnym otwieraniu okna. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety weneckie. Jak w przypadku austriackich, te również należą do rodzaju rolet dekoracyjnych. Przy zwijaniu marszczą się i tworzą efektownie wyglądające fałdki, natomiast po całkowitym opuszczeniu tworzy całkowicie gładką powierzchnię.
Rolety okienne rzymskie
Coraz popularniejsze w polskich domach stają się rolety rzymskie. Są one łatwe w montażu, który można przeprowadzić samodzielne za pomocą podstawowych narzędzi. Mogą być montowane do ścian lub do sufitu. Rolety rzymskie to uniwersalny rodzaj zasłony okiennej. Ich specyfika sprawia, że mogą zostać zastosowane w kuchni, salonie, czy sypialnie. Jedynym wyjątkiem jest łazienka, do której należy wybrać rolety wykonane z materiałów wodoodpornych, jak rolety plisowane. Świetnie pasują do prostych, tradycyjnych wnętrz. Do obsługi rolet rzymskich wykorzystywane są dwa mechanizmy – mechanizm sznurkowy na szynie aluminiowej i mechanizm koralikowy w kasecie. Zaletą tych rolet jest duży wybór stosowanych do nich tkanin, daje to bogate możliwości aranżacyjne i znacząco wpływa na ich funkcjonalność.
Rolety okienne plisowane
Kolejny rodzaj rolet wewnętrznych, który chciałbym przybliżyć to rolety plisowane. Mają one charakterystyczny kształt w formie harmonijki. Ich montaż jest bardzo prosty. Polega na przyklejeniu, znajdujących się w komplecie, wieszaków do ramy okiennej. Roletami plisowanymi możemy zasłonić praktycznie każdy rodzaj okna. Materiały z jakich są produkowane są bardzo zróżnicowane. Najtańsze rolety są wykonane z tworzywa sztucznego lub tkaniny. Do produkcji rolet plisowanych wyższej jakości używa się dzianiny, drewna i włókna bambusowego. Dzielą się one na dwa rodzaje – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Podział polega na sposobie zwijania. Rolety jednofunkcyjne zwijane są, za pomocą sznurka, lub uchwytu montowane do rolet, klasycznie do góry. Natomiast dwufunkcjyne umożliwiają zwijanie w obu kierunkach, czyli od góry na dół i z dołu do góry. Rozwiązanie to pozwala na dokładne ustawienie poziomu oświetlenia pomieszczenia. Rolety plisowane są przede wszystkim funkcjonalne, ale bogaty wybór materiałów sprawia, że łatwo wybrać odpowiednie do wystroju wnętrza.
Rolety okienne dzień i noc
Jest to stosunkowo nowy rodzaj rolet okiennych i nie jest on tak popularny, jak poprzednie. Składają się one z dwóch rodzajów, naprzemiennie występujących po sobie pasów materiałów. Jeden ma za zadanie przepuszczać odpowiednie ilości światła, a drugi blokuje jego dostęp do pomieszczenia. Mogą być montowane do sufitu, na ścianę, lub bezpośrednio do obramowania okien. Rolety dzień i noc sprawdzają się latem w nasłonecznionych pomieszczeniach, umożliwiając obniżenie temperatury. Stosuje się w nich bardzo prosty mechanizm zwijania za pomocą koralikowego sznurka. Ich specyfika pozwala na uzyskanie ciekawych efektów, co pozwala uzyskać oryginalny efekt wizualny. Na rynku jest wiele odmian rolet dzień i noc. Za ich pomocą możemy zasłonić całą powierzchnię okna, jak i poszczególne szyby. Warto podkreślić, że ten rodzaj rolet, ze względu na swoją specyfikę, nie oferuje nam całkowitego zaciemnienia pomieszczenia.
W artykule skupiłem się tylko na roletach wewnętrznych, ponieważ one, w odróżnieniu od zewnętrznych znacznie wpływają na wygląd naszego wnętrza, ale i tak udało mi się jedynie musnąć temat. Rodzajów rolet i technologii wykorzystywanych do zaciemniania pomieszczenia jest więcej, ale mam nadzieję, że przybliżyłem te najważniejsze, dając ogólne pojęcie o temacie. Taka wiedza pozwoli na zorientowaniu się na rynku rolet okienny i ułatwi wybór tych właściwych.