O czym należy pamiętać decydując się na balkon w domu?
6 mins read

O czym należy pamiętać decydując się na balkon w domu?

O czym należy pamiętać decydując się na balkon w domu? Balkon w domu wolnostojącym to marzenie niejednej osoby, jednak finalnie mało kto decyduje się na takie rozwiązanie obecnie budując nowy dom. Nawet w przypadku gotowych projektów deweloperskich balkony często są odrzucane. Większość domowników uważa bowiem, że balkon nie jest im potrzebny – mają przecież własną działkę, dlatego i tak nie będą z niego korzystać. Często jednak warto rozważyć zaprojektowanie balkonu, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Ogrodzenie balkonu

Pierwszą zasadą jest odpowiednie zabudowanie balkonu. W dzisiejszych czasach nawet duże obudowanie nie jest większym problemem, jednak często wystarczą zwykłe barierki stalowe. Jedynie w naprawdę wyjątkowych przypadkach, gdy posiadamy zwierzę, które lubi przebywać na balkonie, dobrze jest go odpowiednio obudować, choć równie dobrze można otoczyć barierki stalowe gęstą siatką. Ogrodzenie powierzchni balkonu jest niezwykle ważne, gdyż wpływa ono na wygląd całego domu z zewnątrz. Nie mogą być to przypadkowe barierki stalowe, a takie, które pasują kolorystyką do reszty domu. Zazwyczaj właściciele decydują się na barierki stalowe w ciemnym kolorze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one na przykład srebrne. Mogą to być proste pręty, choć z drugiej strony ciekawą ozdobą są także wygięte łuki. Przestrzeń między nimi może pozostać wolna, jednak można ją również wypełnić, na przykład szkłem. Wszystko zależy tutaj od pomysłu i gustu właścicieli domu. Kolejnym aspektem jest ich gęstość ułożenia. Tutaj wszystko zależy od naszych potrzeb – im gęściej ułożone barierki, tym mniej widać z zewnątrz, co się na balkonie znajduje. Warto mieć jednak na uwadze, że gęste ułożenie barierek stalowych podnosi koszt wykończenia balkonu, niemniej jednak w przypadku dzieci lub zwierząt jest ono pomocne, gdyż może zaważyć na ich bezpieczeństwie. Barierki stalowe w luźniejszym ułożeniu są łatwiejsze w czyszczeniu, lecz odkrywają wnętrze balkonu przed osobami z zewnątrz. 

Polecamy:

Podłoga balkonu

To, co położymy na balkonowej podłodze, ma ogromne przełożenie na utrzymanie go w czystości. Nie jest tajemnicą, że najłatwiejsze w utrzymaniu są płytki ceramiczne, jednak ich wybór nie może być przypadkowy. W kontekście balkonu należy wybierać płytki ceramiczne, które są przeznaczone na powierzchnie zewnętrzne. Zyskujemy wtedy pewność, że są one odporne na zmienne warunki pogodowe, deszcze czy mrozy. Czasami po remoncie czy wykończeniu mieszkania pozostaje nam trochę płytek ceramicznych, których nie zużyliśmy w środku domu. Perspektywa oszczędności kusi, zatem sporo osób decyduje się wyłożyć nimi balkon. Jest to błąd, gdyż tego rodzaju płytki ceramiczne nie będą odporne na różnorodne warunki atmosferyczne. Lepiej więc zainwestować nieco w porządne, odpowiednie dla danego rodzaju powierzchni płytki. Alternatywą jest wyłożenie balkonu trawą w rolce. Nie jest to rozwiązanie tańsze, lecz na pewno bardziej efektowne. Pytanie tylko, czy rzeczywiście zależy nam na oryginalnych rozwiązaniach. Trwa jest bowiem stosunkowo trudna w utrzymaniu – o ile płytki ceramiczne wystarczy przetrzeć mopem, o tyle trwa wymaga większego wysiłku pielęgnacyjnego. Należy ją bowiem czyścić specjalistycznymi preparatami, a dodatkowo na bieżąco zamiatać z niej na przykład liście czy śnieg, które powodują jeszcze większe zabrudzenia powierzchni.

Wysoka cena czy wygoda?

O czym należy pamiętać decydując się na balkon w domu?
O czym należy pamiętać decydując się na balkon w domu?

Kwestia balkonu powinna być bardzo dobrze przemyślana, gdyż jego dołączenie do domu wymaga uwzględnienia go już w projekcie. Niestety, balkon to kosztowna sprawa. Sam koszt jego wybudowania to dodatkowe nawet 10 tysięcy w przypadku domu kupionego od dewelopera. Dodatkowo należy doliczyć koszty barierek stalowych oraz podłogi – płytek bądź trawy. To wszystko sprawia, że balkon wydaje się tylko zbędnym wydatkiem – ostatecznie sam dom sporo kosztuje, więc po co jeszcze inwestować w balkon, skoro latem możemy z powodzeniem posiedzieć na dworze zamiast na balkonie? Otóż balkon jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku osób starszych i schorowanych, dla których wyjście z domu może stanowić problem. Dom to inwestycja na całe życie, dlatego dobrze jest dokładnie przemyśleć tą sprawę. Co więcej, balkon może służyć także błahym czynnościom, takim jak choćby wywieszenie prania. Można na nim zaczerpnąć świeżego powietrza bez konieczności opuszczania domu czy zwyczajnie zapalić papierosa. Plusów jest bardzo dużo zatem warto zastanowić się, czy nie przeważają one nad kosztami. Dodatkowo balkon nie stanowi zbyt dużej powierzchni do sprzątania, dzięki czemu utrzymanie go w czystości jest bardzo proste.

Balkon był niegdyś obowiązkowym elementem domu, dziś coraz więcej osób z niego rezygnuje na rzecz na przykład tarasu. Dom powinien odpowiadać potrzebom właścicieli, zatem i kwestia balkonu powinna podążać za ich wymaganiami. Trudno jednoznacznie ocenić, czy balkon to dobre czy złe rozwiązanie, jednak decydując się na niego należy pamiętać o kilku aspektach czysto praktycznych, których dobre rozplanowanie sprawi, że będziemy cieszyć się balkonem bez zbędnego trudu.