Jak wybrać bramę garażową?
Jak wybrać bramę garażową? Zbliżający się wielkimi krokami sezon jesienny, a następnie zimowy wymaga od nas kompleksowego zadbania o auto. Jest to spowodowane szczególnie trudnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, nadmiar wilgoci, mróz czy śnieg. To wszystko sprawia, że samochód jest w tym czasie narażony na problemy związane z poprawnym działaniem. W tym celu niezbędny jest garaż, który stanowi ”dom” dla auta. Jednak żaden garaż nie będzie skuteczny jeśli nie dobierzemy odpowiedniego rodzaju bramy garażowej. Na czym więc należy się skupić przy jej doborze?
Rodzaje bram garażowych
Na rynku aktualnie dostępne są dziesiątki rozwiązań jeśli chodzi o sam system działania, podnoszenia się bram. Jej wybór zawsze warto rozważać już w momencie projektowania mieszkania, co pozwoli zapobiec zbędnym komplikacjom. Szczególnie popularnymi jest kilka rozwiązań, które można powiedzieć są uniwersalne i będą odpowiednie w praktycznie każdej sytuacji. Pierwszą z nich jest brama segmentowa górna, która zdecydowanie przoduje jeśli mowa o jej popularności. Jak sama nazwa wskazuje zbudowana jest ona z kilku segmentów- najczęściej od 3 do 6. Segmenty te połączone są ze sobą przy wykorzystaniu zawiasów. Te zaś dodatkowo wspierane są uszczelkami, które pełnią funkcję chroniącą co jest zwłaszcza przydatne podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Profile, z których wykonana jest brama najczęściej zrobione są z ocynkowanej stali co jest genialnym posunięciem. Te zaś pokryte są zazwyczaj stalową blachą. Warto kilka słów wspomnieć na temat samej zasady działania takiej bramy. Jest ona niezwykle prosta- do ścian oraz sufitu zamocowana jest prowadnica, po których porusza się segment. Gdy brama się uniesie znajduje się ona pod sufitem dzięki czemu jest to świetne i wygodne rozwiązanie. Kilka zdań należy również dodać na temat samego przedziału cenowego. Dużo tak naprawdę zależy od producenta oraz rozmiaru takiej bramy. Koszt zakupu u znanych producentów to około 2300 złotych, zaś u tych mniej znanych możemy dostać za około 1400 złotych. Doliczyć do tego należy również cenę napędu oraz montażu.
Kolejnym alternatywnym rozwiązaniem do poprzedniego jest zakup bramy segmentowej bocznej, której zasada działania opiera się na takiej samej zasadzie co powyższa. Jak sama nazwa wskazuje otwieranie bramy odbywa się na bok, a nie do góry. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku gdy mamy bardziej szerszy garaż niż wyższy. Tutaj jednak ceny są znacznie wyższe niż w modelach górnych. Niestety koszt samej bramy w tym wypadku to wydatek rzędu około 4000-5000 złotych. Pozostałe elementy w kwestii ceny są praktycznie identyczne.
Następnym bardzo ciekawym wyborem może okazać się brama rolowana, która nie jest zbytnio popularna, a stanowi wygodne i szczelne rozwiązanie. W tym wypadku brama składa się z wąskich i niewielkich rozmiarów lameli wykonanych z aluminium bądź stali. Zasada działania opiera się na ”zwijaniu się bramy” na wał, który umieszczony jest nad wjazdem do garażu. Ogromną zaletą przemawiającą za tymże modelem jest mała ilość zajmowanego miejsca oraz w domostwach gdzie wjazd jest stosunkowo krótki, a sam garaż dość mały. Dużym plusem jest również niska cena porównując ją chociażby do wersji segmentowych. Ceny zaczynają już się od tysiąca złotych co jest stosunkowo niewielkim wydatkiem jak na bramy garażowe. Czwartym już typem jest brama rozwierana, która stanowi dość tradycyjne rozwiązanie i podejście do tematu. Taki model składa się z jednego bądź dwóch skrzydeł, które nasadzone są na zawiasy otwierające się na bok na zewnątrz. Jest to dobre wyjście w momencie gdy podjazd jest całkowicie płaski – jakiekolwiek górki czy spadki mogłyby uniemożliwić otwieranie. Biorąc pod uwagę, że popularność tychże bram znacząco spadła to ich ceny nadal utrzymują się całkiem dobrze. Za bramę w surowym stanie należy zapłacić około 2000 złotych.
Parametry bram
Wybierając bramy garażowe należy mieć na uwadze nie tylko ich dostępne rodzaje, ale również kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim niezależnie od wyboru jakiego dokonamy bramy muszą cechować się ochroną przed niepożądanymi osobami trzecimi, muszą dobrze zachowywać ciepło w trakcie zimy oraz być wygodne i intuicyjne w korzystaniu. Zdecydowanie najważniejszym aspektem przy doborze jest bezpieczeństwo. Bramy garażowe muszą spełniać szereg norm. Jedni z producentów stosują większą ilość zabezpieczeń, inni zaś mniejszą. Dlatego też chcąc kupić bardzo dobrze uzbrojoną bramę warto kierować się specjalnymi oznaczeniami, które informują o poziomie zabezpieczeń. Są to oznaczenia od RC1 do RC6. Im wyższa tym lepiej. Kolejnym zagadnieniem, o którym trzeba wspomnieć jest automatyka. Jest to rozwiązanie, które jest stosowane już w praktycznie każdych bramach dzięki faktowi, że ceny napędów są relatywnie niskie. Otwieranie przy pomocy pilota jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze. Ostatnim już aspektem jest sam wygląd bramy. Dzisiejsze konstrukcje stawiają w dużym stopniu na atrakcyjny i nowoczesny wygląd co sprawia, że każdy dobierze bramę wedle własnych upodobań.