Jak przerobić kontener morski na dom?
6 mins read

Jak przerobić kontener morski na dom?

Jak przerobić kontener morski na dom? Dom z kontenera to świetny pomysł na niekonwencjonalny i tani dom. Przy niskim nakładzie środków i w naprawdę krótkim czasie osiągnąć możemy zdumiewające efekty. Jak przerobić kontener morski na dom?

Zalety domu z kontenera

Podstawową zaletą takiego domu jest jego koszt. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że nie ma potrzeby kupować nowego produktu. Tak naprawdę nie ma to nawet większego sensu. Skrzynie, które odsłużyły swoje na morzu nadają się do tego równie dobrze, a wiele firm obecnie chętnie sprzedaje takie kontenery magazynowe. Cena zależy od rodzaju i wielkości kontenera, ale zazwyczaj mieścić się będzie w przedziale od 10 do 15 tysięcy złotych. Jest to koszt zdecydowanie mniejszy niż postawienie budynku o tych samych wymiarach z tradycyjnych materiałów.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że tego budynku nie musimy stawiać – właściwie producent kontenerów magazynowych zrobił już to za nas. Wystarczy zamówić transport skrzyni we wskazane miejsce i mamy już podłogę, ściany i dach naszego domu.

Jedną z ważniejszych zalet jest także wytrzymałość materiału. Pamiętajmy, że takie kontenery mają za zadanie chronić cenne towary podczas długich morskich podróży. Domy mieszkalne z kontenerów są więc trwałe, odporne na wilgoć i warunki pogodowe. Dla wielu osób istotną kwestią będzie także to, że powstają w drodze recyklingu, a więc są dobre dla środowiska. Innym ciekawym plusem jest to, że nawet już gotowe kontenery mieszkalne można rozbudowywać i powiększać. Zacząć możemy od małego mieszkanka w jednym kontenerze, a następnie w zależności od potrzeb dom będzie można rozbudowywać w poziomie lub pionie.

Plan i konsultacje

kontenery-morskie-sprzedazTak jak w przypadku budowy każdego domu pierwszym krokiem jest opracowanie planu. W sieci znajdziemy wiele inspiracji. Zwłaszcza na zachód od Europy kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie tak dla osób mieszkających w pojedynkę, jak i dla rodzin.
Aby zaprojektować wymarzony dom musimy odpowiedzieć sobie na kilka powystawowych pytań:

  • Ile pokoi potrzebujemy?
  • Jaka powierzchnia domu będzie wystarczająca?
  • Które pomieszczenia mogą być otwarte?
  • Które powinny być zamknięte?
  • Które mogą być przechodnie, a które nie?
  • Interesuje nas mieszkanie rozbudowane w pionie, czy poziomie?
  • Gdzie mają znajdować się okna i drzwi?

Kiedy już sporządzimy plan, według którego zamierzamy zbudować dom z kontenera nie zapomnijmy jednak o tym, by skonsultować go z osobami, które zajmują się tym zawodowo. Może to być inżynier lub architektka – ważne, by osoba ta miała pojęcie o budowie domu z kontenera. Pomoże nam ocenić, czy plan jest możliwy do realizacji i czy dom będzie funkcjonalny.

Zakup i przygotowanie ziemi

W kapitalistycznej rzeczywistości pod każdy budynek potrzebna jest ziemia, do której posiadamy prawo własności. Aby postawić dom z kontenera, musimy więc nabyć taką działkę. Warto zwrócić uwagę, by była już zaopatrzona w dostęp do wody, prądu oraz system odprowadzania ścieków – obniży to koszty budowy domu oraz znacząco skróci czas, w którym mieszkanie będzie powstawało. Jednak zakup działki to nie wszystko. Trzeba ją także przygotować. Przede wszystkim ważne jest wyrównanie podłoża. Warto zatrudnić też osobę specjalizującą się w geologii, która oceni glebę i pomoże wybrać najlepsze miejsce pod fundamenty. Kolejnym krokiem będzie wylanie tychże fundamentów.

Zakup i przygotowanie kontenera

Następnie musimy zakupić kontener mieszkalny na działkę. Nie ma sensu inwestować w nowy kontener, który będzie kilkakrotnie droższy od używanego. W ten sposób dom straciłby dwie ważne zalety – ekologiczność oraz niski koszt. Używane kontenery będą równie dobre, a przy tym są tanie. Możemy wyszukać w Internecie firmy, które zajmują się sprzedażą używanych kontenerów, lub wybrać konkretny kontener na portalach aukcyjnych typu Allegro lub OLX. Zazwyczaj w cenę kontenera będzie wliczony już także transport, warto jednak wcześniej udać się do miejsca gdzie jest ona magazynowany. Pozwoli nam to ocenić jego stan oraz sprawdzić, czy nie jest uszkodzony, zabrudzony trudnymi do usunięcia substancjami oraz ocenić jego zapach.

Okna i drzwi

Przygotowanie kontenera wymagało będzie przede wszystkim wycięcia otworów na okna i drzwi, przy którym nieuchronnie zedrzemy część farby zapobiegające korozji. Trzeba będzie ją uzupełnić, czyli pomalować przynajmniej usunięte fragmenty. Dla bezpieczeństwa i estetyki często jednak zapada decyzja o pomalowaniu całego kontenera.

Podłoga

Podłogi kontenerów zwykle nasączone są chemikaliami i konserwantami, które mają za zadanie odstraszać insekty i gwarantować trwałość przewożonych produktów. Dla nas oznacza to jednak, że podłogę trzeba zedrzeć i wymienić. Innym rozwiązaniem jest położenie dodatkowej podłogi na tej oryginalnej, zmniejszy to jednak wysokość pomieszczeń.

Wykończenie domu

Ostatni etap to pokrycie ścian od wewnątrz szkieletem i wypełnieniem. To zazwyczaj na tym etapie dodajemy także instalacje – elektrykę oraz rury mające zaopatrywać mieszkanie w bieżącą wodę. Dla zaoszczędzenia miejsca możemy jednak zdecydować się na umieszczenie części instalacji na zewnątrz lub na dachu. Decydując się na wypełnienie ścian warto wziąć pod uwagę to jakiego ocieplenia wymagał będzie budynek.