Czy domy z bali to opłacalna inwestycja?
Czy domy z bali to opłacalna inwestycja? Domy z bali cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystując okrągłe bale, można zbudować zarówno budynek tradycyjny, jak i nowoczesny. Łatwo dojść do wniosku, że w tym przypadku jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta. Cechami charakterystycznymi takich nieruchomości jest doskonała szczelność, niezawodność w izolacji ciepła we wnętrzu, a także trwałość.
Wbrew powszechnie panującej opinii – domy z bali bywają bardziej odporne na próbę czasu od murowanej konkurencji. Co ciekawe, obecnie dostępna technologia pozwala na zabezpieczenie takich budynków przed pożarem. Stosowanie materiałów wysokiej jakości, takich jak lite drewno jest absolutną podstawą w budownictwie drewnianym. Mimo rosnącego zainteresowania takim rozwiązaniem, wielu przedsiębiorców wciąż nie ma pewności co do tego, że domy z drewna są przykładem dobrze zainwestowanych pieniędzy. Co przemawia na korzyść takiej propozycji? O czym warto wiedzieć zanim decyzja o budowie zostanie podjęta?
Dom z bali czy szkieletowy?
Wybudowanie domu z drewna generuje o wiele wyższe koszty, niż wzniesienie budynku szkieletowego. Wszystko to ze względu na fakt, że pierwsza opcja zakłada konieczność zastosowania dużej ilości litego drewna. Z powodu tego, że jego wymiary zazwyczaj są duże, ceny okazują się bardzo wysokie. Warto także wiedzieć, że budowanie z bali to niezwykle pracochłonny proces. Zatrudnieni wykonawcy muszą mieć ogromną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w branży, aby ich praca była esencją precyzji. Tacy robotnicy nie zwykli być tani, ich wynagrodzenie jest w stanie dość mocno uszczuplić zasobność portfela inwestora.
Nie należy jednak zapominać, że przy budowie domów szkieletowych również trzeba zatrudnić profesjonalną ekipę budowlańców oraz doświadczonych cieśli. Oznacza to, że mimo wyższych kosztów, nie powinno się zniechęcać do inwestycji w dom z bali, ponieważ odpowiednio długie poszukiwania w połączeniu z umiejętnością prowadzenia negocjacji, mogą dać całkiem interesujący efekt.
Wciąż jeszcze można znaleźć firmy specjalizujące się w budowaniu domów z bali za pomocą technik regionalnych. Przy ich pomocy budynek może zostać wzniesiony bez potrzeby korzystania z gwoździ. Takich wykonawców najłatwiej znaleźć w polskich górach, jednak nie warto się łudzić, że ich usługi będą należały do najtańszych.
Jakie rodzaje bali do budowy domów wyróżniamy?
Domy z bali buduje się z drewna surowego. Proces ten jest bardzo skomplikowany i angażujący, ponieważ materiał będzie wysychał już w wybudowanej konstrukcji. Oznacza to, że jego forma ulegnie zmianom, co każdorazowo musi zostać wzięte pod uwagę przez wykonawców. Wykończenie nieruchomości jest natomiast możliwie dopiero wtedy, gdy ona osiądzie przynajmniej w 5% wysokości. Niektórzy inwestorzy decydują się na rozwiązanie w postaci zakupu materiału suszonego, w którym wilgotność jest mniejsza niż 20%. Sposób ten pozwala na nieco szybsze zakończenie prac, ale naraża budowle na gorsze warunki, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się niechcianych pęknięć.
Zazwyczaj w budowie domów z bali wykorzystuje się drewno sosnowe, jodłowe, modrzewiowe lub świerkowe. To właśnie z tego powodu wnętrza pomieszczeń takich budynków pięknie pachną. W odległych czasach, do budowy takich konstrukcji posługiwano się materiałem pozyskanym z drzew liściastych. Wśród nich prym wiodły dęby i jesiony. Rozwiązania te były bardzo dobre, jednak dzisiejszy rynek nie dostarcza możliwości zakupu nowych bal z takich drzew. Można je natomiast znaleźć na rynku wtórnym. Niektóre bale pochodzące z rozbiórki są w nienagannym stanie i mogą służyć nowym właścicielom przez długie lata.
Bale okrągłe: Czy taki materiał zapewnia lepszą izolację?
Inwestorzy decydujący się na budowę domów z bali okrągłych, często zmagają się z problemem izolacji. Aby lite drewno miało szansę uzyskać optymalny współczynnik przenikania ciepła, musi być ono grube na co najmniej pół metra, co zwyczajnie nie jest możliwe. Mimo to warto zwrócić uwagę na bilans cieplny budowli. Dzięki niemu można wyodrębnić wiele atutów drewna. Wśród najważniejszych z nich znajdujemy kumulowanie temperatury i bardzo powolne oddawanie ciepła. Działanie to przypomina nieco to, w jaki sposób funkcjonują cegły szamotowe.
Należy jednak wiedzieć, że pojęcie bilansu cieplnego nie jest wystarczająco precyzyjnie ujęte w polskim prawie i może być interpretowane w różny sposób. Do architektów należy obowiązek dokonania obliczeń odnoszących się do parametrów ścian i podjęcie ostatecznej decyzji o rozpoczęciu budowy. Odpowiedzialność za niespełnianie przez budowle norm, każdorazowo spoczywa na projektodawcy.
Domy z bali budowane są z materiałów o grubości nawet 40 cm. Producenci oferują opcje gołych ścian lub wyposażonych w warstwę dodatkowego ocieplenia. W celu zachowania drewnianego designu wszelką izolację powinno montować się od wewnątrz budynku. Można w tym celu użyć wełny mineralnej lub drzewnej, a następnie osłonić ją przy pomocy folii paroizolacyjnej. To rozwiązanie jest o wiele skuteczniejsze od stosowania styropianu.