Zaburzenia chodu u dziecka
6 mins read

Zaburzenia chodu u dziecka

Zaburzenia chodu u dziecka – aparat ruchu jest niezwykle skomplikowany i aby działał on prawidłowo, niezbędna jest przy nim praca wszystkich niemal elementów. Jeśli coś szwankuje, pojawia się problem, występuje ból, w konsekwencji trudności z poruszaniem się lub po prostu złe chodzenie. W większości przypadków wszystko zaczyna się już w okresie dziecięcym.

Jeśli rodzice stosunkowo szybko nie wychwycą pojawiającego się problemu, w dorosłym życiu może być bardzo ciężko dany stan rzeczy wyleczyć. Tak ważne jest więc to, aby odbywać z dzieckiem regularne wizyty u ortopedy, bowiem w czasie szybkiego wzrostu, zmiany mogą powodować różnego rodzaju dysfunkcje, które im szybciej zostaną zdiagnozowane i odpowiednio leczone, tym lepszy to będzie miało wpływ na życie dziecka i dalej jego dorosłość.

Kiedy mówimy o zaburzeniach chodu dziecka?

Zaburzenia chodu u dziecka
Zaburzenia chodu u dziecka

To, że dziecko chodzi i wydaje nam się, że wszystko jest dobrze, nie oznacza, że nie ma on problemów. Tutaj nie wystarczy stawiać krok za krokiem, by można było mówić o prawidłowościach. Samo chodzenie bowiem to jedno, a odpowiednie stawianie stóp to drugie i na tym należy skupić się w sposób szczególny.

Jakie są więc główne zaburzenia chodu dziecka? Najczęściej pojawiającym się są problemy ze stawem skokowym, który w chodzeniu odgrywa niezwykle ważną rolę. Jeśli chodzi o małe stópki dziecka, wystarczy nawet małe zaburzenie ze strony aparatu torebkowo więzadłowego lub ze strony równowagi mięśniowej, by takie coś powodowało zaburzenia funkcji, jak również i estetyki samego chodu.

Niezbędnym elementem przy tego typu problemach jest zakup obuwia, które stabilizuje staw skokowy i pozycjonuje kość piętową. Kolejnymi z występujących problemów jest na pewno podwinięcie stawów skokowych. W tym przypadku kostka przyśrodkowa wystaje zbyt mocno do środka i pojawia się koślawe ustawienie pięt. Tutaj dochodzi najczęściej do zaburzeń funkcji stopy. Łuk podłużny opada, a do tego pojawia się płaskostopie czynnościowe. Im szybciej ortopeda  zdiagnozuje problem, tym na pewno lepsze i bardziej owocne będą tego efekty.

Podstawą i tutaj jest zakup odpowiednio wyprofilowanego i zapiętego obuwia, by już w bardzo szybkim czasie zobaczyć satysfakcjonujące efekty. Następnym z problemów dotyczących zaburzeń jest nadmierna koślawość pięt, w której pojawia się chód piętowy i ogromny ból tych pięt. Koniecznie należy i w tym przypadku zastosować odpowiednie obuwie dobrze stabilizujące. Czy coś jeszcze? Na pewno na zaburzenia chodu wpływ ma także i płaskostopie podłużne, a więc nie ma tak zwanego prawidłowego wysklepienia stopy. Jeśli u dziecka powyżej czwartego roku życia takiego łuku nie ma, świadczy to przede wszystkim o słabości układu mięśniowego, prowadząc do zaburzeń czynności stopy.

Inne zaś, płaskostopie poprzeczne, to brak łuku poprzecznego stopy na poziomie przodostopia. I kolejną z bardzo poważnych dolegliwości są koślawe paluchy, które mogą powodować i dolegliwości bólowe w okolicy kości śródstopia, pojawianie się odcisków i stanów zapalnych. W takim przypadku należy zastosować odpowiednie wkładki, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, przeprowadzić korekcję operacyjną. 

Jakie objawy pojawiają się u dziecka, które świadczą o zaburzeniach chodzenia?

Objawów takich jest wiele i lekarz ortopeda przeprowadzając wywiad, przede wszystkim z rodzicem, może na tej podstawie wysnuć wiele przypuszczeń, a następnie rozpocząć szybką diagnozę i dalej konkretne leczenie. Najczęściej pojawiającym się problemem jest ból łydek. Ten nie występuje zazwyczaj, gdy dziecko biega lub chodzi na palcach, ale przy prawidłowym chodzeniu, ból może być naprawdę duży, co powoduje frustrację i ból u malucha, a także brak ochoty na piesze spacery. Taki objaw jest zazwyczaj przyczyną płaskostopia czynnościowego. Należy tutaj zastosować odpowiednio wyprofilowane obuwie, tak, aby ustabilizować w pełni staw skokowy.

Bóle łydek mogą pojawiać się także jedynie w nocy, a to świadczy najczęściej o płaskostopiu czynnościowym. Tutaj także należy zakupić odpowiednie buty. Mówiąc o objawach, nie sposób także wspomnieć o chodzeniu na palcach. Takie chodzenie ma miejsce zazwyczaj między 2 – 4 rokiem życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej rozwijające się płaskostopie czynnościowe. Jeśli nie zastosujemy odpowiedniego obuwia, problem może się nawarstwiać. Warto także wspomnieć o nadmiernym przywodzeniu stóp w trakcie chodu, nazywanego pospolicie chodem gołębim.

Niezwykle często występuje również chód piętowy, zwiększona koślawość kolan czy też ich szpotawość, gdzie pojawia się zwiększona odległość między kłykciami kości udowych przy zwartych kostkach. Co więcej, jeśli na stopach pojawiają się wciąż nowe odciski i otarcia, to również może świadczyć o zaburzeniach chodu.  

Jak widać problemy związane z zaburzeniem chodu u dziecka mogą być naprawdę różnorodne. Najważniejsze jest to, aby od razu reagować. Ortopeda zbada dziecko i powie, co robić, by problem rozwiązać, tym samym chroniąc dziecko przez złym chodzeniem w przyszłości.